DOPORUČUJEME

O plemeni

Bernský salašnický pes na nás zapůsobí svou impozantní postavou, třemi zářivými barvami své dlouhé, husté, ale velmi jemné srsti, přátelským výrazem, majestátným držením těla a suverenitou své povahy. Ideální typický a správně vychovaný berňák je dobromyslný, něžný, citlivý, oddaný, domácký, trpělivý, inteligentní, dobře učenlivý, klidný, vyrovnaný, přátelský vůči cizím,ale ostražitý, neohrožený s nepodplatitelným citem pro nebezpečí a ve vážném případě ohrožení velmi dobrý obránce. Miluje děti, dobře se snáší s jinými zvířaty, štěká jen v případech opravdové potřeby.

Zdraví plemene

Všichni, kdo nějakým způsobem zasahují do chovu berňáků jsou bezpochyby zajedno, že chovatelským cílem je chov psů, odpovídajících povahovými a exteriérovými vlastnostmi standardu FCI při zachování a prohlubování genetického a biologického zdraví každého jedince. Připadá mi ale, že nejen u berňáků, ale u veškerých velkých plemen psů se z veškeré zdravotní problematiky řeší pouze dysplazie kyčelních kloubů. Velmi často se setkávám s tím, že zájemce o štěně se ptá pouze na dysplazii rodičů, protože se obává, aby si nekoupil nemocného pejska. Mnoho zájemců se mylně domnívá, že pokud si koupí potomka rodičů s nulovou dysplazií má vyhráno. Setkala jsem se i se zájemcem, který striktně odmítl štěně mé feny s dysplazií 2.stupně, ale koupil si štěně její dcery, protože měla dysplazii o stupeň lepší, ale vůbec se nezajímal o předky.

Jistě genetika hraje velkou roli, ale pokud je předpoklad k dysplazii, zodpovědností chovatele a nových majitelů lze v dnešní době s tímto problémem bojovat a snažit se o minimalizaci poškození kloubů. Naopak ten kdo si pořídí štěně po nulových předcích je v domnění, že má vyhráno a tímto problémem se nezabývá a nakonec je zklamán, protože jeho pes má dysplazii 2.,3. ba i 4.stupně. Dle statistik klubu švýcarských salašnických psů se to objevuje celkem často i u více jedinců z vrhu. Každému říkám, že stupeň dysplazie je loterie, která závisí na více faktorech a hraje velikou roli pouze v případě, že svého psa budete chtít použít k chovu. Věřte, že je hodně jedinců, kteří mají špatnou dysplazii, ale jsou velmi kvalitní, jinak zdraví ba dokonce výstavně úspěšní a pokud nepůjdu na rentgen ani o tomto poškození nebudete vědět. Velice mě mrzí, že se nikdo neptá na celkové zdraví nebo délku života předků.

V literatuře se píše, že průměrný věk berňáků je 7,5 let. V dnešní době nejsou výjimkou i desetiletí jedinci. Je prokázáno, tak jako u jiných velkých plemen psů , že největším problémem a nejčastější příčinou úmrtí a zároveň hrozbou, které se všichni bojíme je torze žaludku, dále selhání ledvin, játry, srdce a různé formy rakoviny, u chovných fen záněty dělohy. Mnohé z nich mají také genetický základ a jsou mnohem nebezpečnější, neboť i přes velké úsilí veterinářů i majitele končí bohužel smrtí. Problémy může činit páteř, kolena, lokty nebo patní klouby a pacienty mohou být i psi, kteří jsou s nulovou dysplazií. Proto věřte, že dysplazie není to nejhorší co může vašeho psa potkat, a přeji vám šťastnou ruku při výběru vašeho štěněte a věřte, že všechny tyto zdravotní problémy mají všechna velká plemena psů, nejen berňáci.


2010 BarBar | Přihlášení | kontakt | stránky | mapa stránek | stará verze