DOPORUČUJEME

Poznatky a rady

To co popisuji v odstavci „o plemeni“ je výňatek z toho o čem jsem četla, než jsem si pořídila svého prvního berňáka. S postupem času musím ale konstatovat, že vše není tak úplně přesné. Bezmocné a roztomilé klubíčko měkké srsti, které dostanete z rukou chovatele, se nevyvine ve velkého dobromyslného medvěda samo.

Berňák je citlivým, učenlivým a inteligentním psem, který je při dobrém zacházení plně oddán svému pánovi i celé rodině, rád a s velkou radostí udělá vše z čeho má radost jeho pán. Tvrdá slova nebo dokonce tvrdou ruku nesnáší. Co však potřebuje, je citlivá a láskyplná, avšak důsledná autorita člověka a pak jde výchova sama. Pokud se berňákovi dostane starostlivé socializace a výchovy, stane se ze sladkého štěněte pes snů, který požaduje celé srdce svého pána a na oplátku vám celé své srdce dá.

Při rozhodování o koupi je třeba si uvědomit, že na dospělém berňákovi je všechno velké, silné, těžké a mohutné. Berňáka neodnesete ke zvěrolékaři v košíku a nemůžete ho vykoupat v umývadle. Berňáka nemůžete proti jeho vůli zatlačit do polohy „lehni“ a nemůžete ho táhnout za sebou na vodítku. Pokud se padesátikilový berňák proběhne blátivou louží, stříká bláto pěkně vysoko, pokud pije nacáká více než malý pes, vykartáčovat ho trvá déle, jeho drápy zanechávají v parketách škrábance a tlapy zase hluboké stopy ve zkypřených záhonech. Srst obzvláště v období línání i přes neustálé kartáčování bude všude. Zavrtí-li berňák radostně ocasem, ze stolu padají sklenice a časopisy. Radostný bodyček berňáka snadno vyvede z rovnováhy malé děti a někdy i starší osoby. Pokud se bernský salašnický pes raduje, létají koberce. Pokud projde pod stolem, nádobí zařinčí. Postrčí-li berňák (což dělá velmi rád) šálek s kávou, který držíte v ruce, káva je z hrnku ven. Berňák štěká jen zřídka, o to však hlasitěji. Jeho radost je mohutnější, mazlení důraznější a smutek hlubší než u jiných plemen. Laskání vyžaduje silným šťouchancem tlamou mezi žebra, nevyhovující povely občas ignoruje s velmi roztomilým úsměvem. Miluje nade vše přítomnost svého člověka, chce být při všem co děláte, chce s Vámi prostě žít.

Pokud jste tento můj příspěvek dočetli až sem a ještě jste si pořízení berňáka nerozmysleli, tak Vás vítám mezi milovníky bernských salašnických psů. Svou povahou si Vás získá natolik, že bez něj už nikdy nebudete chtít být. Příkladem jsou ti, kteří začínali s jedním a dnes jim jeden už nestačí, je nás hodně. Vím, o čem mluvím, vlastním už tři. Toto plemeno doporučuji hlavně lidem, kteří se bojí psů velkých plemen.


2010 BarBar | Přihlášení | kontakt | stránky | mapa stránek | stará verze